Co by to bylo za Velikonoce bez koledy?!
V našem virtuálním velikonočním košíku si můžete vykoledovat ochytřovací
vajíčko i bez
porušení karantény.
Vyberte si z pohodlí domova z našeho plata, klikněte a nechte se svým výběrem vést!
Bohatá nabídka trialů a dalších e-zdrojů!
Široké portfolio online databází a kolekcí e-časopisů a e-knih, to je na Univerzitě Karlově standard.
K tomu ale v těchto dnech přibývá také významný počet nových zkušebních přístupů a dočasně uvolněných zahraničních zdrojů! Studenti a zaměstnanci Univerzity Karlovy tak mohou z pohodlí domova na pár kliků vstoupit do světa odborných informací z pravidelně aktualizovaného Portálu elektronických zdrojů UK.
Máte-li k elektronických informačním zdrojům jakékoliv otázky, jsme tu pro Vás.
Poradíme, jak na online výuku!
Ať už jste zběhlí v online výuce, či nikoliv, dnešní doba je pro všechny pedagogy velmi náročná. Ze dne na den se musela všechna výuka přesunout do virtuálního prostoru. Ze dne na den bylo potřeba přepracovat koncepci přednášek a seminářů. A ze dne na den bylo potřeba, aby se z každého pedagoga stala rázem vycházející hvězda internetu. Za to všechno mají všichni pedagogové UK náš neskonalý obdiv!
My ale samozřejmě pouze neobdivujeme a také přikládáme ruku dílu! Centrum pro podporu e-learningu denně poskytuje metodickou pomoc vyučujícím, udržuje a vylepšuje institucionální nástroje a služby, vytváří návody, organizuje webináře, komunikuje s fakultními koordinátory e-learningu a hledá nové možnosti, jak tento náhlý boom distanční výuky na UK zvládnout.
Máte-li k e-learningu jakékoliv otázky, jsme tu pro Vás.
Vyhněte se predátorům!
Na levné a rychlé publikování článků lákají vědce tzv. predátoři. Ale pozor! Publikovat u těchto časopisů pochybné kvality, kteří parazitují na modelu open access, není žádoucí. Dokonce to Vaší kariéře vědce může výrazně uškodit.
Kdo jsou tito predátoři a jak se jim vyhnout, prozradí nový factsheet Centra pro podporu open science.
Pokud byste se naopak chtěli dozvědět více o open access, jeho výhodách a možnostech publikování otevřeným způsobem, navštivte web Ústřední knihovny.
Máte-li k predátorům či open access jakékoliv otázky, jsme tu pro Vás.
Kvalifikační práce dostupné i z domova!
Potřebujete nahlédnout do některé z kvalifikačních prací (bakalářské, magisterské či doktorské), ale fakultní knihovna je zavřená? Nevěšte hlavu! Karanténa Vás nezastaví, protože práce obhájené po roce 2006 jsou dostupné elektronicky také v Digitálním repozitáři UK.
A kromě závěrečných prací obhájených po roce 2006 v Digitálním repozitáři naleznete také open access časopisy a knihy Vydavatelství FF UK a open access monografie Nakladatelství Karolinum.
Nově jsme také v omezeném režimu mohli v Digitálním repozitáři UK zpřístupnit elektronické kvalifikační práce obhájené před rokem 2006, nicméně na ty si budete muset počkat, až se opět otevřou dveře školy - k přístupu je potřeba být v síti UK a přihlášení v Centrální autentizační službě.
Máte-li k Digitálnímu repozitáři jakékoliv otázky, jsme tu pro Vás.
Jedna registrace do všech knihoven UK!
Ať už studujete či pracujete na kterékoliv fakultě, všechny knihovny UK jsou Vám k dispozici! Od 1. prosince 2019 na Univerzitě Karlově platí jednotná online registrace a pro využívání služeb více knihoven tak již nemusíte podepisovat přihlášku v každé zvlášť.
Abyste se stali naším uživatelem, je potřeba mít platný průkaz UK, znát své přihlašovací údaje do Centrální autentizační služby a vyplnit elektronickou přihlášku.
Máte-li k jednotné registraci do knihoven UK jakékoliv otázky, jsme tu pro Vás.
DŮLEŽITÉ: V době nouzového stavu má většina knihoven UK přerušený běžný provoz, ale kolegové místo u výpůjčních pultů čekají na e-mailu a telefonu, aby Vám poradili. Bližší informace o provozu a aktuálně nabízených službách naleznete na stránkách jednotlivých knihoven fakult a součástí.
A také připomínáme, že i když mají knihovny UK nyní většinou zavřeno, tištěné i elektronické dokumenty můžete prohledávat z domova prostřednictvím centrálního vyhledávače UKAŽ. Většinu těch elektronických si pak můžete (po přihlášení) přečíst i vzdáleně!
Rozvíjejte se studenty akademické psaní!
K odevzdávání a hodnocení obsahu seminárních a závěrečných prací má Univerzita Karlova již nějaký pátek k dispozici systém Turnitin. Ten je často spojován hlavně s kontrolou originality textu (tedy antiplagiátorskou kontrolou), ale jde také o výborný nástroj pro nácvik akademického psaní, který vyučujícímu umožňuje sdílet se studenty zpětnou vazbu.
Máte-li online kurz v systému Moodle, můžete jej snadno se systémem Turnitin propojit a získat tak rozšířené možnosti práce se studentskými texty.
Pokud jste se systémem zatím nepracovali a chtěli byste se seznámit s využitím Turnitinu pro distanční výuku, pak se připojte 15. dubna 2020 od 15:00 k našemu webináři.
Bližší informace, metodické materiály a kontakty na centrální podporu a fakultní koordinátory Turnitinu naleznete na webu Ústřední knihovny.
Máte-li k Turnitinu jakékoliv otázky, jsme tu pro Vás.
Jak FAIR jsou Vaše výzkumná data?
Naše Centrum pro podporu open science sice zahájilo činnost teprve 1. ledna 2020, ale kolegové nezahálí! Důkazem budiž třeba nově zveřejněný český překlad checklistu, který Vám pomůže vyhodnotit, jak FAIR (Findable, Accessible, Interoperable, Reusable) jsou data z Vaší výzkumné činnosti.
Další užitečné informace a návody k výzkumným datům pak můžete nalézt na webu Ústřední knihovny.
Máte-li k výzkumným datům a jejich správě jakékoliv otázky, jsme tu pro Vás.
Jak se zorientovat ve vyhledávání literatury?
Studenti a zaměstnanci Univerzity Karlovy mají k dispozici hned několik různých nástrojů, kterými mohou prohledávat tištěné a elektronické dokumenty. A protože pro každou situaci může být vhodný vždy jiný nástroj, zde nabízíme malý přehled:
- Centrální katalog - slouží k prohledávání klasických fondů knihoven UK, k zjištění dostupnosti určitého dokumentu a zda je k vypůjčení domů či do studovny
- Portál elektronických zdrojů - slouží k přístupu do online databází a kolekcí e-časopisů/e-knih či k získání přehledu o oborových e-zdrojích
- Portál e-časopisů - slouží k ověření dostupnosti určitého titulu e-časopisu a k přístupu k plným textům
- Portál e-knih - slouží k ověření dostupnosti určitého titulu e-knihy na UK a k přístupu k plnému textu
Nad všemi výše uvedenými vyhledávacími službami pak stojí centrální vyhledávač UKAŽ, který prohledává jak tištěné dokumenty z fondů knihoven UK, tak i většinu elektronických informačních zdrojů UK a vybrané významné volné i open access e-zdroje a trialy.
Máte-li k elektronickým informačním zdrojům jakékoliv otázky, jsme tu pro Vás.
Staré tisky i nové publikace dočasně online!
Dovedete si představit studium, vědeckou či pedagogickou práci bez přístupu k odborným informacím? My, knihovníci, také ne!
I proto se Národní knihovna České republiky dohodla s agenturou Dilia, z. s. na dočasném zpřístupnění digitalizovaných fondů pro studenty, pedagogy a vědecké pracovníky univerzit a vysokých škol!
Stovkami tisíc knih a časopisů si tak nyní můžete listovat online v digitálních knihovnách Národní knihovny, Moravské zemské knihovny, Národní technické knihovny a Městské knihovny v Praze.
Máte-li k digitalizovaným fondům jakékoliv otázky, jsme tu pro Vás.